InteGRACJA się rozrasta – Kraków Airport znowu pomaga
8 lipca, 2016
Tradycje podtrzymujemy, folklor nigdy nie zaginie
28 sierpnia, 2016

Dożynki parafialne 2016

Jesień zbliża się wielkimi krokami, dni z tygodnia na tydzień robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Złociste kłosy zbóż nie mienia sie już w blasku letniego słońca i niebawem pola pokryją złote jesienne liście. To wszystko oznacza, że sezon żniw został zakończony i najwyższa pora, aby rozpocząć świętowanie tegorocznej pracy rolników z naszej miejscowości- pora na dożynki.

 

W pierwszej kolejności każdy mieszkaniec chce podziękować Bogu za udane zbiory i prosić o siłe na cały następny rok. Dlatego w środę 24 września na popołudniowej mszy w kościele parafialnym w Morawicy, rolnicy zebrali się, aby wspólnie wyrazić wdzięczność za udzielone łaski oraz wypraszać je na kolejny rok. Przedstawiciele każdej miejscowość z naszej parafii śpiewem, wierszykiem lub przemówieniem wraz z koszem przygotowanym z tegorocznych zbiorów dziękowały Bogu za opiekę przy żniwach, sprzyjająca pogodę, dzięki której rolnicy mogli zebrać obfite plony oraz prosić o pomyślność w następnych latach.

Cholerzyn w swojej piosence nie tylko przypominał, że chleb, który jemy, na co dzień pochodzi od Boga, ale również, że ważna jest też pomoc bliźniemu, z którym należy się dzielić nie tylko chlebem.

„Misericordia znaczy bliskość z niebem

To, kiedy z bratem dzielisz swym chlebem

I kiedy dom twój pielgrzym nie omija

Gdy się z nim modlisz Zdrowaś Maryja”

 

Niech Bóg ma wszystkich rolników ( i nie tylko) w swojej opiece.